Jak vybrat správně zdravotní matraci
- Zdravotní matrace vs. běžná matrace? Jak se liší?
- Proč se vyplatí investovat do času a peněz při výběru matrace?
- Kritéria a zákl. rady pro výběr správné zdravotní matrace
- Tipy pro specifický výběr, když vybíráme matraci pro
- Typy zdravotních matrací
- Jaký je vliv matrace na zdraví a spánek člověka?
- Jak probíhá testování zdravotních matrací
- Postelový rošt a jeho vliv
- Péče a údržba o zdravotní matrace
- Nejoblíbenější a nejprodávanější zdravotní matrace od nás
- Nejčastější rozměry
- Nejčastější dotazy a odpovědi (FAQ)
Zdravotní matrace vs. běžná matrace? Jak se liší?
Chcete mít v posteli kvalitní matraci, na které se Vám bude pohodlně spát a zároveň se nebudete ráno budit zlámaní? Pak se určitě zaměřte na výběr ze zdravotních matrací, které splní oba Vaše požadavky.
Zdravotní matrace dokáže na rozdíl od té běžné zajistit optimální spánkovou polohu a vhodně rozložit váhu těla. Svaly i klouby tak mohou efektivně odpočívat a Vy se ráno nebudíte celí rozbolavělí. Kromě toho, že zamezují vzniku bolestí, dokážou také eliminovat ty stávající – například pokud Vás trápí bolesti kyčlí nebo jiných kloubů. Vhodné jsou i v případě dlouhodobě ležících, u nichž je riziko vzniku proleženin.
- Pokud máte zdravotní problémy s páteří či pohybovým ústrojím, raději se poraďte s námi na tel. 383 136 000, nebo nás navštivte v naší podnikové prodejně v Táboře, Praze, Brně, Hradci Králové, Ostravě nebo Plzni. V prodejnách si matrace do postele můžete i vyzkoušet.
Zároveň Vám zdravotní matrace bude s největší pravděpodobností sloužit déle než ta běžná. Její kvalita je doložena certifikátem, takže rozhodně budete vědět, co kupujete. Nevýhodou může být vyšší cena. Tato investice se Vám ale vyplatí – jde přeci o Vaše zdraví.
Proč se vyplatí investovat do času a peněz při výběru matrace?
Víte, co se může stát, když podceníte výběr matrace nebo si pořídíte tu nejlevnější? Tady je jen pár problémů, které mohou nastat (a věřte, že dříve nebo později nastanou).
- Problémy se spánkem. Na té nejlevnější matraci, kterou vyberete naslepo, se nikdy dobře nevyspíte.
- Bolavé svaly a klouby. Kolena, kyčle, ale i klouby na rukou dostanou na obyčejné matraci noc co noc zabrat. To pocítíte ihned a ještě si zaděláte na problémy do budoucna.
- Nevhodné materiály. Když se šetří, tak i na materiálech. Obyčejné matrace nebývají vyráběné z prodyšných materiálů. Proto se v noci můžete nepříjemně potit.
- Brzká výměna matrace. Zpočátku sice ušetříte, běžnou matraci ale budete muset měnit. Kvalitní matrace vydrží i několikrát déle než ta obyčejná.
Kritéria a zákl. rady pro výběr správné zdravotní matrace
Nevíte, podle čeho zdravotní matraci správně vybrat? Zaměřte se na tyto vlasnosti.
Tuhost
K nejdůležitějším parametrům při výběru zdravotní matrace patří její tuhost. U té rozlišujeme 5 stupňů – velmi měkkou, měkkou, středně tvrdou, tvrdou a velmi tvrdou.
- Tuhost 1 velmi měkká
- Tuhost 2 (H1) měkká
- Tuhost 3 (H2) středně tvrdá
- Tuhost 4 (H3) tvrdá
- Tuhost 5 velmi tvrdá
Při volbě tvrdosti záleží především na Vašich prioritách – na tom, jestli radši spíte na tvrdším podkladu, nebo na měkčím. Obecně ale platí, že lidé s hmotností nad 90 kg by měli vybírat z tužších matrací.
Tvarování
Čím větší schopnost tvarování matrace má, tím více se Vám přizpůsobí a tím lépe se Vám bude spát. V současnosti má tuto schopnost hlavně pěnová matrace, a to především ta ze studené pěny. Zajímavou variantou je Geltech, jehož gelové segmenty se dokážou krásně přizpůsobit tělu, ať už v jakékoli poloze.
Z hlediska tvarování jsou naopak nejhorší pružinové matrace, které se tělu zkrátka nepřizpůsobí.
Materiál
Materiál v matraci není jen jeden. Při výběru se setkáte s materiály používanými do jádra matrace a na její povrch.
Co se jádra týče, právě toto je oblast, kdy budete vybírat to nejdůležitější – pěnu a její druh (studená, líná, flexifoam aj.). Svrchní materiály (potah) by pak měly být vysoce prodyšné, příjemné na dotek, odolné vůči nečistotám (to všechno i za předpokladu, že na ni navléknete prostěradlo) a vůči vniknutí tekutin do matrace. Potah proto musí být snímatelný a pratelný aspoň na 60 °C (protože jen při teplotě nad 55 °C zničíme při praní roztoče apod.).
Ventilace
Každá kvalitní matrace má i přirozené ventilační schopnosti. Když se totiž v posteli potíme nebo se jen přirozeně pod peřinou zahříváme, vytváříme tak ideální prostředí pro roztoče a plísně. A na tom nikdo z nás věru spát nechce.
K prodyšnějším matracím patří ty pružinové (ty se ovšem hodí jen k občasnému přespání), případně pěnové (vyrobené ze studené pěny). Každé matraci bez ohledu na míru prodyšnosti ale musíte pravidelně pomoci jejím intenzivním vyvětráním.
Nosnost
U každé zdravotní matrace, kterou u nás najdete, zjistíte, jakou má nosnost. Matrace se obvykle vyrábějí s nosností 100–120 kg. Lidem s vyšší váhou (do 150 kg) doporučujeme matrace vyšší tvrdosti, naopak ti, kteří váží 70–90 kg se nemusí bát měkčích modelů.
Rozměry
S rozměry matrace je to pro změnu velice jednoduché – před výběrem změřte, do jakých čísel se musíte vejít (je třeba znát parametry prostoru, který je pro ni v posteli určen, nikoli parametry postele i s konstrukcí).
V naší nabídce najdete matrace o délce 180–220 cm a šířce 70–200 cm. Rádi pro Vás ale vyrobíme matraci o velkorysejších rozměrech.
Počet
Kdy se vyplatí jedna společná a kdy dvě matrace?
Při rozhodování mezi jednou velkou matrací a dvěma menšími může nastat problém. Dobrou zprávou ale je, že se dá snadno vyřešit.
Při výběru dvou menších (jednolůžkových) se zákazníci obávají případné mezery mezi oběma matracemi. Při správně zvolené velikosti obou kusů k tomu ale vůbec nemusí dojít.
- Řešení se dvěma menšími matracemi má i další výhody – například se nemusíte s partnerem nutně shodnout ohledně tuhosti (Vy možná spíte radši na měkčím a partner na tvrdším podkladu) a při větrání matrace nebo výměně povlečení se Vám bude lépe manipulovat se dvěma menšími matracemi než s jednou společnou. Potahy na menší matrace se taky v pohodě vejdou do pračky, s velkým potahem už by mohl nastat problém. A nakonec nedojde k dřívějšímu opotřebení matrace u těžšího z partnerů.
Poloha při spaní
To, v jaké poloze nejčastěji spíte, hraje při výběru matrace také podstatnou roli. Matrace by Vás totiž měla efektivně podepřít a přizpůsobit se tělu tam, kde je na ni vyvíjen větší tlak (tedy paty, boky, lopatky a ramena). Každé otočení partnera je na velké matraci cítit a výzkum ukázal, že se na matraci při běžném spánku člověk otočí asi 60 krát za noc.
Na břiše
Pokud nejčastěji spíte na břiše, bude pro Vás nejlepší matrace střední tuhosti.
Na zádech
Pro častou polohu na zádech je ideální tvrdá nebo velmi tvrdá matrace.
Na boku
Jestli během spánku strávíte nejvíce času na boku, vybírejte spíše mezi měkkými a velmi měkkými.
Tipy pro specifický výběr, když vybíráme matraci pro:
- Děti
- Manželskou postel
- Těhotné ženy
- Lidi s bolestí zad
- Alergiky
- Astmatiky a lidé trpící jinými dýchacími potížemi
- Seniory
- Lidi s nadváhou
Děti
Při výběru matrace pro děti berte v úvahu jejich hmotnost a věk. Odborníci doporučují spíše tužší matrace, ideálně střední tuhosti. Matrace by měla respektovat anatomii páteře dítěte, zároveň by měla odvádět vlhkost a neměla by být náročná na údržbu (k čemuž dopomohou kvalitní materiály).
Manželskou postel
Rozhodnete-li se umístit si na dvojlůžko jednu společnou matraci, nejprve se samozřejmě řiďte rozměrem. Potom se zaměřte na své potřeby – není výjimkou, že každý z partnerů vyžaduje od matrace něco jiného, co se tuhosti týče. Pokud se neshodnete, je mnohem lepší zvolit dvě samostatné matrace, se kterými se zároveň i snáze manipuluje.
Těhotné ženy
Pro těhotnou ženu bude nejlepší matrace s rozdílnou tvrdostí (stačí ji podle aktuální situace obrátit). Na počátku těhotenství se toho příliš řešit nemusí, ve vyšším stupni těhotenství je vhodné spát na tvrdším, jinak ženu bolí záda. Po porodu je opět vhodnější měkčí strana.
Lidi s bolestí zad
U lidí s bolestmi zad platí, že zlatou cestou je ta střední. Příliš měkká matrace totiž vede k prohýbání páteře do oblouku a k tlaku na meziobratlové ploténky. Tvrdší matrace ji zase tlačí do nepřirozené polohy, čímž trpí hlavně ramena a kyčle.
Alergiky
Alergici to nemívají jednoduché a ke všemu je jich čím dál více – odhadem trpí nějakou formou alergie asi 25 % Čechů. Pokud k nim patříte a trápí Vás roztoči, plísně nebo prach, vybírejte si matraci o to obezřetněji.
Pro alergiky je nejvhodnější matrace ze studené pěny nebo latexové matrace. Oba druhy matrací jsou velice hygienické a vzdušné, proto v nich nedochází k šíření alergenů.
Astmatiky a lidé trpící jinými dýchacími potížemi
Pro astmatiky je nejlepším řešením matrace s antimikrobiálními vlastnostmi. Jejich největším strašákem jsou totiž mikrobi a prachové částečky, roztoči a plísně (jako u alergiků). Ideální může být latexová matrace. I ta ale potřebuje trochu té pomoci – aspoň 1x za 2 měsíce vyprat potah a občas ji důkladně přejet vysavačem.
Seniory
Stejně jako postel, i matrace pro seniora by měla být dostatečně vysoká, aby se uživateli snadno vstávalo. Ideální je, když hrana matrace stojícímu seniorovi sahá pod hýždě. Zároveň musí být matrace krytá bočnicí postele aspoň z jedné čtvrtiny (aby matrace neklouzala).
Lidi s nadváhou
Pro lidi trpící nadváhou nebo obezitou je nejlepší vybírat matrace s vyšší nosností i tuhostí. Důležitou roli hrají i prodyšné a vzdušné materiály, protože u lidí s vyšší váhou je běžná i vyšší potivost.
Typy zdravotních matrací
Pěnové
Pěnová matrace není jen jedna. Druhů pěn je hned několik. Podívejte se na ně s námi.
Studená HR pěna
Oproti standardní PUR pěně má studená HR pěna delší životnost, vyšší míru tvárnosti, prodyšnosti, elasticity a nabízí pohodlnější ležení. Studená HR pěna bývá rozdělena do sedmi anatomických zón pro co nejefektivnější podporu jednotlivých částí těla.
Studená BIO pěna
Matrace z BIO Naturalis pěny (studené pěny) je nejen vysoce funkční, ale také má značný podíl přírodních složek, které nahrazují dosud používané ropné produkty. Obsahují mimo jiné oleje z rostliny Ricinus Columnaris, kterou si pro její léčebné účinky oblíbili už staří Egypťané.
Viscoelastická (tzv. líná pěna) paměťová pěna
Líná nebo také paměťová pěna je typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která dokáže měnit tvar a tuhost v závislosti na tlaku a teplotě těla.
V naší nabídce najdete matrace z paměťové pěny s vysokou hustotou, kterou navíc kombinujeme se studenou HR pěnou. Díky své tvárnosti je taková matrace vhodná pro všechny typy postav i preferované spánkové polohy. Zatímco paměťová pěna tvoří tvarovací vrstvu, opěrnou funkci má studená pěna, která vyniká svou prodyšností, odolností a pohodlností.
Molitanová PUR pěna
K molitanové matraci se zákazníci obrací především kvůli její nízké ceně. Spíše než pro každodenní spaní je ovšem vhodnější jen pro to občasné, uplatnění tak může najít v pokoji pro hosty. Co se tvárnosti a prodyšnosti týče, je na průměru, což se ovšem dá vylepšit výběrem perforované a zónované konstrukce.
Multi-tuhostní otočné
Stačí matraci otočit nebo přeskládat jádro a z měkké matrace je tužší (a naopak). S multi-tuhostními matracemi to opravdu jde! Dosáhnout můžete různých stupňů tuhosti. Proto se nemusíte bát nákupu online. Multi-tuhostní matrace se hodí například pro těhotné ženy, které v pokročilejším stádiu těhotenství ocení tužší podklad, ale po porodu mohou spát na měkčím.
Pružinové
Pružinová matrace je zastaralý model, který se nikdy dokonale nepřizpůsobí lidskému tělu. Pohyb nebo tlak na jednu pružinu okamžitě ovlivní i pružiny v okolí. Dlouhodobý spánek na nich tedy není úplně nejpohodlnější a nejzdravější. Jejich výhodou je ovšem prodyšnost a také vyšší nosnost.
Pružinové matrace dále dělíme na bonellové a taštičkové (taštičkové pružiny nejsou navzájem propojené, proto na sebe reagují méně).
Latexové
Latexové matrace by měly být volbou číslo jedna pro alergiky, ale ocení je i všichni ostatní. Jsou totiž odolné, vysoce prodyšné (prodyšnost lze podpořit ještě vhodně vybraným lamelovým roštem), elastické a nesmírně pohodlné. Nabízejí perfektní poměr cena/výkon (tedy cena a životnost materiálu).
Kombinované
Matrace se dají vyrábět i kombinací různých materiálů. U nás najdete například kombinaci líné pěny a studené HR pěny nebo kombinaci přírodního a syntetického latexu. Výjimkou není kombinace latexu a studené pěny.
Cílem takového kombinování je získat z každého materiálu to nejlepší a uspokojit individuální potřeby osoby, která bude matraci používat.
Vzduchové
Vzduchové matrace jsou speciální matrace, které chrání dlouhodobě ležící před vznikem nepříjemných proleženin. Tlak vzduchu v matraci lze libovolně měnit pomocí pumpy, tím se snadno a rychle přizpůsobí konkrétnímu člověku. K výhodám vzduchových matrací patří také podpora krevního oběhu, omyvatelný a paropropustný potah i vysoká nosnost.
Ortopedické
Ortopedické matrace (nebo také zdravotní matrace) se hodí pro všechny, speciálně ale pro ty, kteří trpí bolestmi zad či kloubů. Dokážou zajistit optimální polohu těla při spánku a rozložit váhu těla tak, aby se uživatel matrace po ránu nebudil rozbolavělý. Při nákupu pozor, ortopedická matrace musí mít speciální certifikát!
Jaký je vliv matrace na zdraví a spánek člověka?
Spánkem strávíme zhruba třetinu života. Proto je vhodné se výběru matrace pečlivě věnovat. Nesprávnou volbou si totiž zaděláváme na celou řadu potíží.
- Bolesti kloubů a svalů
- Přibírání na váze
- Potíže s krevním tlakem a se srdcem
- Nedostatečná koncentrace a ztráta kreativity
- Úzkost a deprese
Bolesti kloubů a svalů
Matrace, která klade odpor v místech, kde to dělat nemá, nám zadělává na bolesti kloubů a svalů. Naopak vhodně vybraná zdravotní matrace může takovým problémům předcházet a zmenšovat potíže tohoto druhu, které už máme.
Přibírání na váze
Nekvalitní spánek vede také ke zpomalování metabolismu, což usnadňuje ukládání tuků v těle a tedy přibírání na váze.
Potíže s krevním tlakem a se srdcem
Výjimečné nejsou ani potíže se srdcem, jež vznikají v souvislosti se špatným spánkem. Může za to přerušení spánkových cyklů, během nichž se normalizuje krevní tlak. Jakmile ke snižování krevního tlaku nedochází, může se u citlivějších jedinců objevit nejeden srdeční problém.
Kromě toho během spánku standardně dochází k vyplavování hormonů, které nám pomáhají vypořádat se s každodenním stresem. Během nekvalitního spánku se to ale neděje a s narůstajícím stresem se zvyšuje i krevní tlak.
Nedostatečná koncentrace a ztráta kreativity
Známe to všichni. Jakmile se špatně vyspíme, prakticky všechno nám jde hůř. Nejvíce se to dá pozorovat na soustředění a případné kreativní práci. Rozhodně tedy není pravda, že dobře se vyspat potřebují jen ti, kteří pracují fyzicky.
Úzkost a deprese
A nakonec jsou tu i psychická onemocnění, která se mohou vlivem nedostatku kvalitního spánku rozvinout. Nejde přitom o nic menšího než jsou úzkostné a depresivní stavy, s nimiž si nikdo zahrávat nechce.
Jak probíhá testování zdravotních matrací
Napadlo Vás, že testování zdravotních matrací má na starosti šťastlivec, který „profesionálně spí“? Není tomu tak. Testování matrací probíhá mechanicky, za pomoci moderních technologií.
Testy přitom míří jak na kvalitu materiálů, tak i na další vlastnosti – patří mezi ně mechanická výdrž, ergonomie, teplotní a vlhkostní vlastnosti a celková hygienická udržitelnost. Důležité je při testech i to, aby se matrace přizpůsobila stavbě lidského těla a aby byla odolná vůči bakteriím a plísním.
Postelový rošt a jeho vliv
Je to právě postelový rošt, co má společně s matrací vliv na kvalitu spánku. Nemusíte samozřejmě ihned sahat po těch nejdražších na trhu, podcenit výběr roštu by ale bylo fatální chybou.
Nejoblíbenější jsou v současnosti lamelové rošty. Ty by měly mít aspoň 28 lamel, v naší nabídce najdete ale i modely se 42 lamelami. Dobře vybraný rošt efektivně zvyšuje kvalitu matrace a podporuje její vlastnosti. Zároveň také šetří její životnost. Podívejte se, jak vybrat postelový rošt!
Péče a údržba o zdravotní matrace
Aby Vám zdravotní matrace vydržela co nejdéle, je potřeba se o ni pravidelně starat. Jak na to?
- Základní rady a tipy
- Jak vybrat potah na matraci
- Pravidelné otáčení matrace
- Tipy proti vlhkosti a plísním
- Jak poznáte, že je matrace deformovaná?
Základní rady a tipy
Základní tři pravidla zní – větrat, vysávat a otáčet. Kdykoli budete měnit ložní prádlo, matraci vyklepejte nebo vysajte. Můžete ji nechat i vyvětrat – buď ji jen postavte a opřete nebo ji vyneste na balkón či zahradu.
Matraci nikdy nečistěte tekutými prostředky (a už vůbec ne chemickými) a nepřirozeně ji neohýbejte. Ložnici často větrejte a postel stelte až tak hodinu po tom, co z ní vstanete, aby se matrace stihla zbavit vlhkosti nahromaděné přes noc.
Ideálním řešením je pořízení potahu na matraci, který ji dokáže poměrně dobře chránit.
Jak vybrat potah na matraci
Kromě toho, že by měl být potah pěkný a příjemný (a to i když na něj později natáhnete prostěradlo), by měl splňovat několik dalších kritérií – měl by mít zip pro snadné snímání, měl by být snadno a rychle usušitelný, pratelný na 60 °C, jeho látka by měla být pružná, aby se dokonale přizpůsobila matraci, nesrážlivá a neměla by žmolkovat.
Pravidelné otáčení matrace
Matraci byste měli zhruba 2x ročně otáčet, první půlrok by se to mělo dít i častěji.
Tipy proti vlhkosti a plísním
Velkou bolístkou se může při dlouhodobé nepozornosti stát přítomnost vlhkosti a následně plísní v matraci. Větráním matrace i celé ložnice jí ale můžete předejít, stejně jako pořízením kvalitního roštu, který nechá matraci dýchat. V případě, že máte doma vlhko, pomůže odvlhčovač vzduchu.
Jak poznáte, že je matrace deformovaná?
Deformaci matrace poznáte nejen při samotném ležení na ní, ale i pohledem – důlky nebo hrudky toho vypoví hodně. U pružinových matrací začnete cítit pružiny.
Nejoblíbenější a nejprodávanější zdravotní matrace od nás
- Matrace BONTE DUO
Matrace, která má dvě „tváře“. Nabízí dvě strany s rozdílnou tuhostí (měkkou a středně tvrdou), je vyrobena ze studené pěny o vysokém objemu s 3D prořezem pro dokonalé obtvarování. Nosnost matrace je 120 kg. Patří k ní také potah z aloe vera pratelný na 60 °C.
- Matrace MULTINO
Dalším favoritem našich zákazníků je matrace pro extra nerozhodné, která nabízí až 24 variant tuhosti. Díky ní se skvěle vyspíte, ať už zrovna potřebujete měkký, nebo klidně extra tvrdý podklad. Přikládáme k ní 8 doporučených kombinací, ale výsledek si samozřejmě můžete přizpůsobit. Matraci tvoří líná a viskoelastická pěna. Nosnost matrace je 130 kg a patří k ní potah pratelný na 60 °C.
- Matrace VISCO DE LUXE
Tuto matraci nabízíme ve třech variantách tvrdosti. Skládá se z dvojité vrstvy visco pěny, která zajišťuje dokonalý komfort při ležení, a spodní vrstvy studené pěny, jež má na starost trvanlivost a odolnost produktu. Tato středně měkká až středně tvrdá matrace nabízí nosnost 160 kg a samozřejmostí je i potah na ni určený, pratelný na 60 °C.
- Matrace SOUL SPRING DUO
Výbornou volbou může být i sedmizónová matrace s taštičkovým pružinovým jádrem s kombinací latexových pěn. Ta bude vyhovovat především všem, kteří rádi spí na tuhé matraci. Potěší i nosností do 140 kg a možností volby ze dvou tuhostí. Perfektní prodyšnost zajišťuje minimální použití lepidla i přítomnost boční a povrchové perforace. K matraci dodáváme i potah pratelný na 60 °C.
- Matrace Latex MONO NATURAL
Tuto matraci u nás seženete ve dvou tvrdostech (středně tvrdou a tvrdou). Ze 100 % ji tvoří přírodní latex, její nosnost je 130 kg a překvapí vás skvělá tvárnost, komfort a dlouhá životnost. Díky použití latexu a nulovému podílu lepidel je zdravotně absolutně nezávadná a vyhovovat bude všem, především pak alergikům a astmatikům. Součástí je snímatelný potah pratelný na 60 °C z velice šetrné textilie.
Nejčastější rozměry
V naší nabídce najdete matrace o celé řadě rozměrů. Stačí si vybrat tu, která vám bude vyhovovat a do vaší postele padne.
Nejčastější dotazy a odpovědi (FAQ)
- Jaká je nejlepší zdravotní matrace pro lidi s bolestmi zad?
- Jaké jsou nejlepší materiály pro zdravotní matrace?
- Jak se zdravotní matrace liší od běžné matrace?
- Jaký je rozdíl mezi tvrdou a měkkou zdravotní matrací?
- Jak často je potřeba vyměnit zdravotní matraci?
- Jakou zdravotní matraci doporučujete pro alergiky?
- Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud trpím artritidou?
- Jakou zdravotní matraci doporučujete pro těhotné ženy?
- Jaká je nejlepší zdravotní matrace pro lidi s problémy se spánkem?
- Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud mám problémy s krční páteří?
- Jaká zdravotní matrace je vhodná pro děti?
- Jaký vliv má zdravotní matrace na moje zdraví?
- Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud mám problémy s klouby?
- Jaká zdravotní matrace pomáhá při problémech s krevním oběhem?
- Jaký je rozdíl mezi pružinovou a pěnovou zdravotní matrací?
- Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud mám potíže s páteří?
- Jakou zdravotní matraci doporučujete pro lidi s nadváhou?
- Jaký je rozdíl mezi zdravotní a ortopedickou matrací?
- Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud trpím spánkovou apnoí?
- Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud trpím astmatem nebo jinými dýchacími potížemi?
Jaká je nejlepší zdravotní matrace pro lidi s bolestmi zad?
Pro lidi s bolestmi zad je nejlepší volbou zdravotní (nebo ortopedická) matrace, která se přizpůsobí většímu tlaku některých částí těla. Dokáže zajistit optimální rozložení váhy těla a nikde netlačí.
Jaké jsou nejlepší materiály pro zdravotní matrace?
Pravděpodobně nejlepšími materiály pro výrobu zdravotních matrací jsou různé druhy pěn a latex, zajímavou obměnou může být GelTech. U matrací se dají materiály i kombinovat tak, abychom z nich získali to absolutně nejlepší.
Jak se zdravotní matrace liší od běžné matrace?
Zatímco běžné matrace se nepřizpůsobí lidskému tělu a zvýšenému tlaku v některých partiích, zdravotní matrace to umí. Díky tomu nabízejí kvalitní spánek, pohodlí a dokonalý relax.
Jaký je rozdíl mezi tvrdou a měkkou zdravotní matrací?
To, jak měkkou nebo tvrdou matraci si vyberete, závisí jen na vás a na tom, co konkrétně vám vyhovuje. Důležité je sledovat při výběru nosnost a vědět, že lidé s nadváhou či obezitou by měli volit spíše tužší matrace.
Jak často je potřeba vyměnit zdravotní matraci?
Průměrná životnost zdravotní matrace je 7–10 let, ale při správné údržbě může vydržet i 15 let. Záleží nejen na opotřebení, ale i na případné přítomnost plísní a roztočů apod.
Jakou zdravotní matraci doporučujete pro alergiky?
Pro alergiky jsou nejvhodnější latexové matrace, které jsou perfektně prodyšné (i díky tomu, že vyžadují minimum lepidla). Tak se v nich nedrží roztoči a netvoří se plísně. Pravidelné větrání a vysávání zajistí i minimum prachu.
Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud trpím artritidou?
Jestliže trpíte artritidou, pravděpodobně se vám bude lépe spát na měkčí matraci s vyšší mírou pružnosti. Ve vašem případě je extra důležité matraci před koupí osobně vyzkoušet. Pokud vás trápí i bolesti krku a ramen, pořiďte si ke kvalitní matraci také anatomický polštář, ten vám může dost ulevit.
Jakou zdravotní matraci doporučujete pro těhotné ženy?
Na počátku těhotenství je nejspíš jedno, na jaké matraci žena spí. Jakmile ale těhotenství pokročí, je dobré spát na tužší matraci, aby nedošlo k prohýbání a bolesti zad. Po porodu se může žena vrátit k měkčí matraci. Skvělou volbou může být v tomto případě vícetuhostní matrace, kterou stačí otočit, čímž tuhost změníte.
Jaká je nejlepší zdravotní matrace pro lidi s problémy se spánkem?
Především taková, která vám bude vyhovovat svou tuhostí. To, jestli si vyberete měkkou, tvrdou nebo cokoli mezi tím, záleží jen na vás a na tom, jak se vám nejlépe spí. Cílem by mělo být navození absolutního komfortu, při kterém se vám bude spát co možná nejlépe s ohledem na konkrétní problémy.
Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud mám problémy s krční páteří?
Pokud vás často bolí za krkem nebo máte jiné problémy s krční páteří a spíte nejčastěji na zádech, bude pro vás nejlepší tuhá matrace. Jestli spíte hlavně na boku, může vám vyhovovat středně tuhá matrace. Nezapomeňte ji doplnit anatomickým polštářem.
Jaká zdravotní matrace je vhodná pro děti?
Tady je důležitá hmotnost dítěte a jeho věk. Doporučují se spíše tužší matrace, ideálně střední tuhosti. Matrace by měla respektovat anatomii páteře dítěte. Měla by efektivně odvádět vlhkost a neměla by být náročná na údržbu (k čemuž dopomohou kvalitní materiály a potah).
Jaký vliv má zdravotní matrace na moje zdraví?
Dobře vybraná matrace vám zajistí kvalitní spánek. Od toho se odvíjí nejen fyzické zdraví (bolest svalů a kloubů, celková rozlámanost), ale i to psychické (nedostatečné soustředění a kreativita, úzkost a deprese). Příznaků nekvalitního spánku je celá řada, jakmile ale začnete spát dobře, mohou klidně všechny odeznít.
Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud mám problémy s klouby?
Máte-li potíže s klouby, vybírejte mezi zdravotními a ortopedickými matracemi. Ideální bude poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem, co pro vás konkrétně bude vhodnější. Zdravotní matrace vám spíše zajistí pohodlí, ortopedické spíše podepřou, kde je třeba.
Jaká zdravotní matrace pomáhá při problémech s krevním oběhem?
Pro podporu správné funkce krevního oběhu si vybírejte spíše mezi středně tuhými a tuhými matracemi, které poskytnou potřebnou oporu.
Co se materiálů týče, latex se vám přizpůsobí a tím, že nebude tlačit na vaše klouby a svaly, bude zlepšovat krevní oběh. Pomoci mohou i speciální zóny na matraci.
Jaký je rozdíl mezi pružinovou a pěnovou zdravotní matrací?
Pružinové matrace jsou zastaralé a nejsou tolik pohodlné, protože se nedokážou nikterak přizpůsobit lidskému tělu a tlaku. Pružiny často reagují jedna na druhou a při opotřebení je ihned ucítíte. Vhodné jsou jen pro občasné spaní.
Pěnové zdravotní matrace jsou mnohem lepší volbou pro každého. S ohledem na použité materiály a jejich kombinace můžete získat matraci, která se vám dokonale přizpůsobí, podepře tělo tam, kde je třeba, a nabídne absolutní pohodlí.
Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud mám potíže s páteří?
Pomoci by vám mohla zdravotní i ortopedická matrace. Nejlepší bude individuální porada s lékařem nebo fyzioterapeutem. Dobrou volbou bude sedmizónová matrace s kvalitní podpěrou vybraných částí těla, která se zároveň tělu vhodně přizpůsobí.
Jakou zdravotní matraci doporučujete pro lidi s nadváhou?
U lidí s hmotností nad 90 kg se doporučují tužší matrace. Při výběru je vhodné sledovat nosnost matrace. Jiná doporučení nemáme.
Jaký je rozdíl mezi zdravotní a ortopedickou matrací?
Zdravotní matrace jsou matrace, které mají tělu poskytovat optimální podporu, aby docházelo především ke zmírňování bolestí zad. Mohou být rozděleny do několika vrstev, které se postarají o komfort hlavy, krku, ramenou, beder a nohou. Bývají měkké a pohodlné.
Ortopedické matrace mají za cíl nabídnout pevnou a stabilní podporu pro páteř. Bývají pevnější, protože se vyrábějí z tvrdších materiál, a nejsou příliš pružné, aby dokázaly udržet páteř během spánku ve správné poloze.
Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud trpím spánkovou apnoí?
Základem je kvalitní spánek, kterého dosáhnete jen s kvalitní a dobře vybranou matrací. Ta samotná ovšem na tuto poruchu žádný vliv.
Jakou zdravotní matraci si vybrat, pokud trpím astmatem nebo jinými dýchacími potížemi?
Astma, stejně jako alergie, by mělo být základem pro výběr latexové matrace, která je antimikrobiální, netvoří se v ní plísně a nemnoží roztoči. Při správné údržbě nemusí pro alergiky a astmatiky (případně lidi s jinými dýchacími potížemi) znamenat žádné riziko.
Matrace PUR AIR
Matrace z perforované PUR pěny.
• celková výška: 10 / 12 / 14 cm
• objem: 25 kg/m3
• nosnost: 100 kg • tuhost: 3
• snímatelný, pratelný potah Aloe Vera
Matrace ze studené pěny EASY
Matrace z prodyšné značkové HR Studené pěny.
• celková výška: 10 / 12 / 14 / 16 / 18 cm
• objem: 40 kg/m3
• nosnost: 120 kg • tuhost: 3
• snímatelný, pratelný potah Aloe Vera
Matrace DUOCELL
Sedmizónová Matrace. Dvě strany tuhosti. Jádro Studená pěna.
• celková výška: 15 cm
• objem: 35 kg/m3
• nosnost: 110 kg • tuhost: 3 / 4
• snímatelný, pratelný potah Aloe Vera
Matrace BONTE DUO
Sedmizónová matrace z vysoce objemové studené pěny.
• celková výška: 19 cm
• objem HR: 40 kg/m3
• nosnost: 120 kg • tuhost: 2 / 4
• snímatelný, pratelný potah Aloe Vera
Matrace DUET - AKCE 1+ 1 ZDARMA
Sedmizónová matrace. Dvě strany tuhosti. Tvárná VITAPOL PUR pěna. Při zakoupení této matrace dostanete druhou ZDARMA!.
• výška: 15 cm • objem: 28 kg/m3
• nosnost: 110 kg • tuhost: 3 / 4
• snímatelný pratelný potah Aloe Vera
Matrace TRIOMED - AKCE 1+1 ZDARMA
Sedmizónová vysoká matrace. Dvě strany tuhosti. Velmi tvárná HR Studená pěna/PUR. Při zakoupení této matrace dostanete druhou ZDARMA!.
• výška: 21 cm • objem: 30 a 35 kg/m3
• nosnost: 110 kg • tuhost: 3 / 4
• snímatelný, pratelný potah Aloe Vera
Matrace Xdura DUO
Oboustranná matrace - otočná s rozdílnou tvrdostí pěn.
• celková výška: 21 cm
• objem HR: 50 kg/m3
• nosnost: 160 kg • tuhost: 3 / 4-5
• snímatelný pratelný potah SilverGuard
Matrace z paměťové pěny VISCO AIR PLUS
Komfortní matrace z paměťové pěny a PUR pěny.
• celková výška: 19 cm
• objem VISCO: 40 kg/m3
• objem PUR: 28 kg/m3
• nosnost: 110 kg • tuhost: 4
Matrace VISCO KOMFORT SOFT
Komfortní matrace v kombinaci líné pěny a studené pěny.
• celková výška: 15 cm
• objem VISCO: 45 kg/m3
• objem HR: 40 kg/m3
• nosnost: 120 kg • tuhost: 2
Matrace VISCO KOMFORT MEDIUM
Komfortní matrace v kombinaci líné pěny a studené pěny.
• celková výška: 15 cm
• objem VISCO: 45 kg/m3
• objem HR: 40 kg/m3
• nosnost: 120 kg • tuhost: 3
Matrace VISCO KOMFORT HARD
Komfortní matrace z paměťové pěny a HR studené pěny.
• celková výška: 15 cm
• objem VISCO: 45 kg/m3
• objem HR: 42 kg/m3
• nosnost: 125 kg • tuhost: 4
Matrace VISCO KOMFORT DUO SOFT
Oboustranná komfortní matrace v kombinaci líné pěny a studené pěny.
• celková výška: 19 cm
• objem VISCO: 50 kg/m3
• objem HR: 40 / 40 kg/m3
• nosnost: 120 kg • tuhost: 2 / 3